Masz pytania? Zadzwoń: +48 61 250 40 40

Zwierzęta w domu podopiecznego

Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez ukochanego zwierzęcia. Podobnie rzecz ma się z osobami starszymi, które często muszą zmagać się z samotnością. Towarzystwo ulubionego zwierzęcia z pewnością może im w tym pomóc. Opieka nad pupilem pozwala też seniorom poczuć się potrzebnym. Poczucie odpowiedzialności może okazać się bardzo budujące. Spacery z psem czy kotem stanowią też doskonałą okazję do aktywizacji osoby starszej.

Praca Opiekunki w domu, w którym jest zwierze

Opiekunki, zajmujące się podopiecznymi posiadającym zwierzęta, powinny zachęcać swoich podopiecznych do codziennych, choćby kilkuminutowych, spacerów. Pupil seniora może go również wspierać w rehabilitacji. Od dawna wiadomo, że posiadanie zwierzęcia na pozytywny wpływ nie tylko na sferę psychiczną, ale również społeczną i emocjonalną. Tzw. felinoterapia jest jedną z metod terapeutycznych, która opiera się właśnie na kontakcie pacjenta z kotem.  Dogoterapia, czyli terapia z udziałem psów, także zdobywa na świecie coraz większe uznanie. Stały kontakt ze zwierzęciem zmniejsza też prawdopodobieństwo zachorowania podopiecznego na depresję. Naukowcy udowodnili również, że podczas głaskania zwierzęcia obniża się ciśnienie krwi człowieka. Zwierzęta doskonale pomagają też zwalczać stres.  

Wybór odpowiedniego zwierzęcia dla seniora

Rodzina, która planuje podarować seniorowi pupila powinna pamiętać, by wybrać dla niego odpowiednie zwierzę. Dla seniora, który lubi ciszę i spokój, warto wybrać zwierzę, które nie będzie dla niego uciążliwe. Zamiast szczekającego psa warto zastanowić się nad kotem czy królikiem. Aktywny senior chętnie podejmie się natomiast opieki nad psem, który będzie doskonałym towarzyszem podczas spaceru. Jedyną przeszkodą, która uniemożliwia posiadanie zwierzęcia, jest uczulenie podopiecznego.  Trzeba być też świadomym, że zwierzę w domu podopiecznego to również dodatkowe obowiązki. Szczególnie dbać trzeba o higienę pupila podopiecznego.