Masz pytania? Zadzwoń: +48 61 250 40 40

Choroby podopiecznych – demencja

Demencja jest jedną z najczęstszych chorób, z którymi opiekunki osób starszych spotykają się w swojej pracy. Szybkie rozpoznanie choroby i odpowiednia opieka nad seniorem są kluczowe dla zdrowia podopiecznych. 

Objawy demencji

Demencja nazywana też otępieniem to stopniowe upośledzanie czynności poznawczych organizmu. U chorych pojawiają się problemy z pamięcią, zanika orientacja czasowo-przestrzenna, seniorzy nie poznają najbliższych, zapominają o przygotowaniu posiłku i zaspokojeniu swoich potrzeb fizjologicznych, nie rozumieją prostych komunikatów. U chorych pojawiają się lęki, stany depresyjne i wahania nastojów. Tak jak w przypadku wielu chorób, przy demencji bardzo ważna jest profilaktyka i wczesne rozpoznanie choroby. Odpowiednia diagnoza, dobrze dobrane leki i  szybka reakcja mogą spowolnić rozwój choroby.

Profilaktyka i opieka

Aktywność

W profilaktyce chorób starczych i otępiennych bardzo ważna jest  aktywność - zarówno fizyczna jak i intelektualna.  Rola opiekunki jest tu niebagatelna. Badania dowodzą, że wysiłek mięśni powoduje, że mózg pracuje sprawniej. Dlatego wspólne spacery z podopiecznym i regularne ćwiczenia sprawią, że senior będzie czuł się lepiej nie tylko pod względem fizycznym, ale i umysłowym. Pamięć zaś pomogą ćwiczyć gry planszowe, puzzle, szarady i krzyżówki. Opiekunka może towarzyszyć podopiecznemu w takich rozrywkach i miło spędzać przy tym czas.

Dieta

Jadłospis osoby starszej powinien być bogaty w warzywa, owoce i orzechy. Opiekunka gotując dla podopiecznych powinna zwrócić uwagę, aby potrawy nie zawierały dużej zawartości tłuszczu, ponieważ źle wpływa on na pamięć. Osoby chore na demencję często nie mają apetytu, dlatego warto pamiętać, żeby posiłki były nie tylko zdrowe, ale też ładnie wyglądały i zachęcająco pachniały. Bardzo ważne jest, aby seniorzy cierpiący na demencję pili dużo wody.  

Poczucie bezpieczeństwa

W początkowych stadiach demencji, chorzy często czują, że coś jest nie tak, martwią się, że nie będą już mogli prowadzić „normalnego życia”. Rolą opiekunki jest zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa i wsparcia, seniorzy powinni czuć, że nie zostaną sami i że mogą liczyć na pomoc opiekunki. Nie powinno się krzyczeć na podopiecznych, a delikatnie wytłumaczyć mu, jak powinien się zachować. Ważny jest spokojny ton głosu i proste, zrozumiałe zdania. Podopieczny na pewno doceni miłe gesty takie jak pochwały czy choćby pogłaskanie po ręce. 

praca dla opiekunek osób starszych