Masz pytania? Zadzwoń: +48 61 250 40 40

Jakie cechy powinna mieć Opiekunka osób starszych?

W coraz szybciej starzejącym się społeczeństwie europejskim praca opiekunki osób starszych staje się jednym z najbardziej przyszłościowych zawodów. Wiele osób rozważających wyjazd do Niemiec w charakterze opiekunki seniorów może zastanawiać się, czy nadaje się do podjęcia takiego zajęcia. Wiedza teoretyczna i doświadczenie nie zawsze wystarcza, praca w opiece wymaga od kandydatów także umiejętności miękkich, które nie każdy posiada. Czym więc powinien charakteryzować się idealny opiekun osób starszych?

Wybraliśmy dla Was 4 najważniejsze cechy charakteru pomocne w pracy Opiekunki.

Empatia i szacunek

Osoby obdarzone empatią potrafią wczuć się w sytuację drugiego człowieka i zrozumieć jego czasem irracjonalne zachowania. Opiekunowie powinni pamiętać, że ich podopieczni to osoby starsze i schorowane, które miewają swoje przyzwyczajenie i gorsze chwile. Ważne jest, aby przymykać oko na czasem irytujące nawyki czy zmiany humoru seniorów, trzeba zrozumieć, że ich zachowanie to nie złośliwość, a wynik choroby. Istotne jest okazywanie seniorowi szacunku. Musi czuć się doceniany i bezpieczny, dlatego w nie wolno go lekceważyć, czy też w jakikolwiek sposób sprawiać, że poczuje się źle. 

Asertywność

Mimo zrozumienia dla słabości osób starszych, należy pamiętać, że nie wszystkie ich życzenia muszą być spełnione. Niektóre zachcianki są po prostu dla podopiecznych szkodliwe. Dobry opiekun powinien wytłumaczyć to seniorom i grzecznie, ale stanowczo odmówić. Asertywność przyda się także w sytuacji, gdy ktoś wymaga od opiekunki czegoś, co nie leży w jej obowiązkach, np. wykonywania czynności typowo medycznych. Private Care dba, aby zakres pracy opiekunek był jasno określony i przestrzegany.

Elastyczność

Specyfika pracy opiekuna osób starszych to ciągła zmiana. Opiekunki jeżdżą na różne stelle, stan podopiecznych i warunki na miejscu pracy także ulegają zmianie. W domu każdego seniora panują różne zasady, nie ma dwóch takich samych podopiecznych, a umiejętność odnalezienia się w nowych warunkach to wręcz bezcenna cecha dobrego opiekuna osoby starszej. Poza tym warto nastawić się na to, że nie jest to praca tylko w konkretnych godzinach. Opiekunowie i opiekunki powinni być gotowi, by wesprzeć swojego pacjenta w ciągu każdej pory dnia.

Komunikatywność i pogodne usposobienie

Opiekunki osób starszych w Niemczech mogą napotkać na barierę językową. Wiele z nich zwraca jednak uwagę, że jest do przezwyciężenia. Nie wolno wstydzić się zapytać o jakieś słowo, można gestykulować, wspomagać się słownikami, czy nawet rysunkami. Bardzo pomaga uśmiech i pogoda ducha. Dobre wrażenie jakie pozostawi opiekunka, sprawi, że seniorzy i ich rodziny przymkną oko na drobne wpadki językowe.

Posiadasz wszystkie te cechy charakteru? Skontaktuj się z nami telefonicznie +48 22 315 15 15 lub sprawdź nasze aktualne OFERTY PRACY.