Masz pytania? Zadzwoń: +48 61 250 40 40

Jak wygląda praca opiekunki w Niemczech?

Jaki będzie zakres moich obowiązków? Jak będzie wyglądał mój typowy dzień pracy? Czy praca opiekunki jest ciężka? Są to pytania, które bardzo często stawiają osoby chcące wyjechać do pracy za granicę. Mamy nadzieję, że poniższy tekst pozwoli znaleźć na nie odpowiedzi i przybliży Wam charakter pracy opiekunki.

Empatia i zrozumienie dla podopiecznego

Osoba starsza, którą się opiekujemy, potrzebuje nie tylko naszej pomocy w wykonywaniu codziennych czynności, ale także naszej empatii i ciepłego uśmiechu.

Zakres obowiązków opiekunek zazwyczaj wygląda podobnie, chociaż decydujący czynnik w tym zakresie to stan zdrowia podopiecznego. Zazwyczaj opiekunka pomaga w wykonywaniu codziennych czynności takich jak toaleta, pomoc przy spożywaniu posiłków, wspólne spacery. Obowiązki opiekunki obejmują również prowadzenie domu czyli m.in. zakupy spożywcze, porządki domowe, pranie.

Jasny zakres obowiązków jako Standard w Private Care

W Private Care wraz z konkretnym zleceniem otrzymasz szczegółowy wykaz swoich obowiązków. Dbamy o to, aby opiekunka była kompleksowo i wyczerpująco poinformowana o zakresie swoich obowiązków, tak aby powierzone zadania nie budziły wątpliwości i były zgodne z przedstawioną ofertą pracy. Dodatkowo, na bieżąco monitorujemy stan seniora oraz jesteśmy w stałym kontakcie z agentami na terenie Niemiec. Wszystko po to, aby Twoja praca była zgodna z twoimi oczekiwaniami i dawała pełną satysfakcję.

Typowy dzień pracy opiekunki

Dzień pracy opiekunki zazwyczaj rozpoczyna się od porannej toalety, w trakcie  której opiekunka pomaga seniorowi w wykonaniu niezbędnych czynności. W przypadku gdy podopieczny jest osobą leżącą, wówczas opiekunka wykonuje czynności pielęgnacyjne, adekwatne do jego stanu. Następnie opiekunka wraz z seniorem jedzą wspólne śniadanie - senior może jeść samodzielnie lub wymagać pomocy. 


W związku, z tym że zazwyczaj w wykazie obowiązków opiekunki znajduje się prowadzenie gospodarstwa domowego, czas po śniadaniu przeznaczony jest na niezbędne porządki domowe, zrobienie zakupów oraz przygotowanie obiadu.
Zazwyczaj po obiedzie, w godzinach popołudniowych, opiekunka ma wolne. W tym czasie senior odpoczywa, czyta gazetę, ogląda telewizję lub spędza czas z rodziną.

Ostatnimi punktami planu dnia jest wspólna kolacja oraz toaleta wieczorna. Po tym, jak senior pójdzie spać, opiekunka ma czas wolny, który może wykorzystać w dowolny sposób.

Oprócz stałych punktów dnia w zakresie obowiązków może znaleźć się wspólne wychodzenie na spacery ( jeżeli jest takie zalecenie) czy wizyty kontrolne u lekarza lub odwiedziny u rodziny i znajomych seniora.

Co nie należy do obowiązków opiekunki?

Zgodnie z prawem niemieckim opiekunce osoby starszej nie wolno wykonywać czynności pielęgniarskich (np. wstrzykiwanie insuliny, badanie poziomu cukru). Zadaniem opiekunki jest dbanie o to, aby podopieczny przyjmował zalecone leki, natomiast kwestie związane z doborem odpowiednich preparatów oraz ich dawkowaniem zajmuje się pielęgniarka(Pflegedienst), która regularnie odwiedza seniora.

Wsparcie osobistego koordynatora Private Care

Zdarza się, że oprócz stałych punktów dnia i obowiązków może przytrafić się sytuacja nowa, nietypowa, która może wynikać ze stanu zdrowia podopiecznego. W takich okolicznościachzawsze możesz skontaktować się z osobistym koordynatorem Private Care, który zawsze  zapewni Ci odpowiednie wsparcie i pomoże w rozwiązaniu problemu.

Jako opiekunka Private Care jesteś otoczona przez nas kompleksową opieką na miejscu oraz masz możliwość kontaktu z osobistym koordynatorem. Zawsze możesz liczyć na naszą pomoc, co gwarantuje Ci bezpieczeństwo i komfort pracy.