Masz pytania? Zadzwoń: +48 61 250 40 40

Nauka języka niemieckiego dla Opiekunek - 4 proste sposoby

Nauka języka to złożony i długotrwały proces. Często jednak w związku z szybkimi wyjazdami zagranicznym nie ma czasu na czasochłonne kursy językowe. Co zrobić kiedy czas na naukę języka jest ograniczony? W takich przypadkach tradycyjny model nauczania często jest nieefektywny.

4 sprawdzone sposoby na naukę języka

Jednym ze sposobów, by jak najszybciej nauczyć się języka niemieckiego jest zanurzenie się w kulturę niemiecką. Badania wykazują, że osoby otoczone językiem obcym chłoną go dużo szybciej.W zależności od poziomu zaawansowania jednym ze sposobów może być czytanie niemieckiej prasy, oglądanie telewizji (programy typu talk show), czy słuchanie niemieckojęzycznego radia. Bardzo pomocne przed wyjazdem mogą okazać się także krótkie, darmowe filmy edukacyjne, które można oglądać podczas gotowania czy sprzątania. W taki sposób, przy bardzo ograniczonym nakładzie sił, oswajamy się z językiem, obcym akcentem i uczymy się nowych zwrotów.

Sposobem na efektywną naukę są też książki samouczki dedykowane osobom przygotowującym się do wyjazdu za granice w celach zarobkowych, a nawet książki dedykowane specjalnie opiekunkom/opiekunom osób starszych. Zazwyczaj takie kursy wydane są w formie podręcznika z ćwiczeniami oraz z płytą CD.

Nauka pamięciowa lub za pomocą obrazków to sposób, który pozwala na zapamiętywanie nowych słów za pomocą kojarzenia ich z rysunkiem lub metaforą. Często praktykowaną metodą są naklejane karteczki z niemieckim tłumaczeniem przedmiotów. Za każdym razem kiedy spogląda się na lodówkę widzi się napis Kühlschrank i już po krótkim czasie mózg kojarzy obraz lodówki z niemieckim tłumaczeniem.

Ciekawą metoda nauki są tak zwane Fiszki. To kartoniki z pojedynczymi słówkami w języku niemieckim z jednej strony i ich polskim odpowiednikiem z drugiej. Można zakupić gotowe zestawy fiszek podzielonych na poziomy lub wybierać sobie samemu po jednym przydatnym w życiu codziennym słowie na dzień i zapisywać na kartce. Takie słówka dnia warto notować także w przeznaczonym do tego notatniku, tak by móc do nich zawsze wrócić. Czym więcej słówek tym lepiej.

Język niemiecki - dlaczego opiekunka powinna go znać?

Nauka języka to dla osób wyjeżdżających do pracy w Niemczech kwestia kluczowa. Ważne, żeby być w stanie rozmawiać bez stresu i przeszkód z Niemcem, zrobić zakupy, zapytać przechodnia o drogę, w razie potrzeby umieć wezwać pomoc. Dlatego osoby myślące o wyjeździe do pracy lub już wyjeżdżające powinny poświęcać wolne chwile także w Polsce na naukę języka, a każdy następny wyjazd będzie sprawiał więcej satysfakcji i radości.