Masz pytania? Zadzwoń: +48 61 250 40 40

Monachium, czyli serce Bawarii

Monachium to miasto położone na Wyżynie Bawarskiej, stolica kraju związkowego Bawaria i największe miasto południowego skrawka Niemiec. Zamieszkuje je ponad milion trzysta tysięcy osób.

Swoją siedzibę mają tu wielkie zakłady przemysłowe takie jak BMW czy Siemens, ale w mieście nie brakuje licznych parków, w których mieszkańcy chętnie spędzają wolny czas.

Bez wątpienia to dobre i wygodne miejsce do życia i pracy.

 

Najważniejsze atrakcje miasta

Wśród najbardziej charakterystycznych monachijskich obiektów, z pewnością można wymienić Frauenkirche, czyli katedrę Najświętszej Maryi Panny. Jest to główny sakralny obiekt w mieście, który zlokalizowany jest na starówce. Całe Stare Miasto jest intrygujące, otoczone dawnymi murami fortyfikacyjnymi. Znaleźć tu można wiele obiektów sakralnych, a także mieszczańskie kamienice i urokliwe, wąskie uliczki.

W centrum miasta położony jest Ogród Angielski założony w 1788 roku. To największy miejski park w Europie i jeden z najstarszych na świecie. W jego południowej części znajduje się Biergarten, czyli duży ogród piwny.

Najsłynniejszym wydarzeniem w Monachium, jest Oktoberfest. Odbywa się on już od niemalże 200 lat. Podczas jego trwania setki tysięcy ludzi wypija co roku nawet 5 milionów litrów piwa. Do alkoholu koniecznie należy spróbować pieczonej golonki w piwie.

Ważnym obiektem przyrodniczym Monachium jest Nymphenburg, czyli pałac przy którym znajduje się duży park z licznymi kanałami wodnymi. W parku znaleźć można również pawilony zakryte zielenią. To dobre miejsce do relaksu. Po wielu terenach zielonych można jeździć na rowerze, często spotkać w nich można również występy muzyków na żywo.

Plusy i minusy życia w Monachium

Monachium to nowoczesne miasto z licznymi współczesnymi osiedlami mieszkalnymi oraz centrami finansowo-biznesowymi. Poza nimi jest w mieście jeszcze całkiem sporo przestrzeni dla spokojnych dzielnic, nierzadko o historycznym rodowodzie, w którym życie toczy się bardzo powoli.

Wedle statystyk, Monachium to najbezpieczniejsze miasto w Niemczech, z najniższym poziomem przestępczości. Kolejnym atutem jest jego położenie – niemalże u podnóży Alp, dlatego wybierają go osoby lubiące górskie krajobrazy. Miejska komunikacja jest bardzo dobrze rozwinięta i wszędzie ma się możliwość dojechać, pomimo że odległości, jak przystało na tej wielkości metropolię, są znaczne.

Problemem jest niewątpliwie zanieczyszczenie powietrza za sprawą dużego ruchu kołowego. Monachium to także słynne, międzynarodowe targi ze wspaniałą infrastrukturę dla wystawców i gości. Nie można nie wspomnieć o kuchni Bawarii – przypadnie ona do gustu miłośnikom mięsa pod różnymi postaciami.

Bawarczycy bardzo dbają o swoje tradycje i kulturę, często spotkać można kogoś ubranego w tradycyjny strój. Podkreślają również swoje pochodzenie, z którego są dumni.