Masz pytania? Zadzwoń: +48 61 250 40 40

Jak radzić sobie z tęsknotą w pracy opiekunki osób starszych?

Rozłąka z rodziną to dla wielu opiekunek jeden z największych minusów tego zawodu. Przebywanie w nowym miejscu, z dala od swoich bliskich, jest dla wielu bardzo trudnym doświadczeniem. Ważne jest to, by opiekunka zdawała sobie sprawę, jak długą rozłąkę jest w stanie przetrwać. Tęsknota jest przecież wyrazem naszych potrzeb. Tęsknimy tylko za tym, co jest dla nas naprawdę ważne. Uczucie tęsknoty jest niewątpliwie jednym z najcięższych przeżyć psychicznych. Kiedy tęsknota się nasila, nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Wszystkie nasze myśli skupione są wokół tego, za czym tęsknimy. Poczucie tęsknoty towarzyszy każdej opiekunce osób starszych niezależnie od jej stażu. Duży wpływ na samopoczucie ma pozytywne myślenie. 

praca w opiece w niemczech

Sposoby na tęsknote w zawodzie opiekunki seniorów

Każda Opiekunka ma swój sposób na walkę z tęsknotą. Jednym z rozwiązań jest całkowite skupienie się na pracy i wykonywanych obowiązkach. Ciągłe myślenie o rodzinie pozostawionej w kraju może być bardzo frustrujące. Warto skierować swoje myśli na nowe otoczenie i spróbować się w nim zaaklimatyzować. Zaangażowanie w codzienne sprawy pomoże odciągnąć uwagę od rozłąki z rodziną. Opiekunowie, którzy mają więcej wolnego czasu, mogą pomyśleć o znalezieniu sobie dodatkowego zajęcia. Skupienie swojej uwagi na przykład na nauce języka niemieckiego pozwoli odciągnąć myśli od tęsknoty za bliskimi.

Odczucie tęsknoty powinno stopniowo mijać. Początkująca opiekunka seniorów musi sobie jednak dać czas na odnalezienie się w zupełnie nowych warunkach. Z czasem nauczy się radzić sobie z tęsknotą. Warto też pamiętać o powodach, które skłoniły opiekuna do wyjazdu. Motywująco działać może myślenie o planach, które można zrealizować za zarobione pieniądze.

praca w opiece w niemczech

W walce z tęsknotą niezwykle pomocny jest też Internet. Dzięki komunikatorom możemy bezpłatnie skontaktować się z tymi, za którymi tęsknimy. Warto zainstalować w swoim telefonie czy komputerze komunikator, który pozwoli na kontakt z bliskimi. Nawet krótka rozmowa pomoże zapełnić pustkę, którą odczuwamy z dala od najbliższych.

Warto skupić się też na pozytywnych aspektach tęsknoty. Walka z nią czyni opiekunkę bardziej odpornym. Świadome przeżywanie tęsknoty może wzmocnić charakter i być niezwykle cennym doświadczeniem.