Masz pytania? Zadzwoń: +48 61 250 40 40

Dortmund i Zagłębie Ruhry

Dortmund to największe miasto Zagłębia Ruhry, okręgu przemysłowego na zachodzie Niemiec. Położone jest w kraju związkowym Nadrenia Północna - Westfalia.

Jest to miasto o przemysłowym rodowodzie, co jest zauważalne aż do dziś. To również słynny ośrodek naukowy. Zamieszkuje go pół miliona osób.

Atrakcje Dortmundu

W centrum miasta znajduje się wiele obiektów sakralnych, na przykład kościoły św. Rajnolda, św. Piotra oraz Mariacki. Ten pierwszy, pod wezwaniem patrona Dortmundu, ma fragmenty pochodzące z XIII wieku, a jego wyposażenie ma elementy z XV wieku. Kościół posiada także wieżę widokową z której roztacza się panorama całego miasta.

Atrakcją dla osób lubiących sport, jest stadion Borussi Dortmund, w charakterystycznej, żółto-czarnej szacie graficznej. Stadion można zwiedzać, oczywiście jeżeli nie odbywają się na nim akurat mecze. Niedaleko stadionu odnaleźć można Westfalenhallen. Jest to kompleks składający się z sali koncertowej, sali sportowo-widowiskowej oraz centrum handlowego. Pierwszy obiekt pochodzi z lat 20-tych XX wieku, ale uległ on zniszczeniu w trakcie wojny. Obecny wygląd budynku to dzieło z 1952 roku.

Przy ładnej pogodzie warto wybrać się do symbolu miasta, Dortmundzkiego U, czyli wieżowca, którego szczyt zdobi wielka litera U pokryta kolorem złotym. Dwa jego pierwsze piętra są udostępnione za darmo. Znaleźć tu można ciekawe wystawy architektoniczne, związane ze sztuką i nauką. Westfalenpark Dortmund to duży, zielony park z ogrodem różanym, terenami rekreacyjnymi oraz kawiarniami. Ciekawe jest również Muzeum Dziedzictwa Przemysłowego Zeche Zollern na zachodniej granicy miasta. To miejsce przybliża zainteresowanym osobom dawne i współczesne górnictwo. Ceglane budynki wyglądają również dość malowniczo.

Wady i zalety Dortmundu

Dla wielu osób podstawową wadą tego miasta jest brak zabytków starszych, niż XIX-wieczne. To miasto o zdecydowanie przemysłowym charakterze, nie za dużo jest w nim zieleni, czy barwnych kwietników. Jednak dla osób zainteresowanych nieco innymi aspektami miejskiego życia, okazać się może, że Dortmund jest idealnym miejscem do pracy.

Jest tu niewątpliwie spokojnie, nie brakuje także miejsc dostępu do wysokiej kultury. Dortmund to miasto, które nadal się rozwija i pojawiają się w nim wspaniałe przykłady współczesnej architektury, w której dominuje stal i szkło. Osoby, które wyobrażają sobie Zagłębie Ruhry jako ponury, przemysłowy region, po przyjeździe na miejsce będą miło zaskoczone. Plusem położenia miasta jest także wspaniale rozwinięta komunikacja z Polską. Dolecieć tu można na przykład tanimi liniami lotniczymi, a lotnisko jest dobrze połączone z miastem.