Masz pytania? Zadzwoń: +48 61 250 40 40

Choroba Alzheimera u osób starszych

Opiekunki osób starszych często spotykają się z podopiecznymi cierpiącymi na chorobę Alzheimera, na świecie dotyka ona kilkadziesiąt milionów osób, a niestety wciąż nie wynaleziono na nią lekarstwa. Postaramy się przybliżyć objawy i stadia tej choroby, a także przekazać wskazówki, co do opieki nad pacjentami chorymi na Alzheimera.

Alzheimer – charakterystyka choroby

Alzheimer to choroba układu nerwowego skutkująca utratą pamięci. W początkowym stadium jest trudna do rozpoznania, bywa mylona ze starczym zapominalstwem. Podopieczny ma problem z przypomnieniem sobie nazw niektórych przedmiotów, myli imiona, zapomina, co przed chwilą robił – krótko mówiąc, zawodzi go pamięć krótkotrwała. Z czasem może pojawić się niezdarność, zdezorientowanie, wahania nastrojów, utrata poczucia czasu i orientacji w terenie. W ostatnich fazach choroby osoby starsze nie rozpoznają nawet swoich najbliższych, zapominają, jak wykonuje się codzienne czynności, w skrajnych przypadkach chory nie odczuwa już potrzeb i nie rozumie, co się do niego mówi. Na szczęście odpowiednie leczenie może złagodzić przebieg choroby. Odpowiednia opieka także jest bardzo ważna dla zdrowia i samopoczucia seniorów.

Wskazówki do opieki nad osobami starszymi z Alzheimerem

Organizacja czasu

Dla osób starszych odpowiednio zapełniony i zorganizowany harmonogram dnia stanowi dużą wartość. W opiece nad osobami chorymi na Alzheimera warto zwrócić uwagę na powtarzalność czynności, jasną strukturę dnia – podbudka, toaleta, posiłki i czas wolny w określonych, niezmiennych porach sprawią, że podopieczni poczują się bezpieczniej, będą mieli poczucie kontroli nad czasem. Opiekun osoby starszej powinien zatroszczyć, aby podopieczny miał zajęcie – spacery, gry poprawiające pamięć, wspólne oglądanie tv czy aktywność fizyczna pomogą utrzymać seniora w dobrym zdrowiu i zadbać o jego bezpieczeństwo.

Przystosowane otoczenie

Dom osób starszych powinien być dla nich najbezpieczniejszym miejscem. Opiekun w porozumieniu z rodziną podopiecznego powinien dostosować mieszkanie do potrzeb pacjenta, tj. usunąć lub ukryć niebezpieczne przedmioty i leki, zabezpieczyć ostre krawędzie, urządzenia elektryczne, kuchenkę gazową, zapalniczki itd. a także pilnować, żeby drzwi i okna były zamknięte. Warto wydzielić kącik z wygodnym fotelem, książkami i albumami ze zdjęciami, gdzie podopieczny mógłby odpocząć w wygodnym i przyjemnym otoczeniu.

Empatia

Empatia jest bardzo ważną cechą każdego opiekuna osoby starszej, jednak w pracy z osobami chorymi na Alzheimera stanowi kluczową wartość. Opiekunowie potrzebują dużej dozy cierpliwości i zrozumienia dla chorych i ich, czasem irracjonalnych zachowań czy zapominania o oczywistych sprawach. Odpowiednie podejście – uśmiech, szacunek, spokój sprawią, że opiekun staje się dla podopiecznego jedną z najbliższych osób, a jego wsparcie jest nieocenione w utrzymaniu seniora w jak najlepszej kondycji.

praca dla opiekunek osób starszych