Masz pytania? Zadzwoń: +48 61 250 40 40

Berlin, stolica Niemiec

Berlin to zarówno stolica, jak i największe miasto w Niemczech. Mieszka w nim 3,5 miliona osób, co czyni go prawdziwą metropolią.

Miasto położone jest nad dwiema głównymi rzekami: Sprewą oraz Hawelą, a także ich dopływami. Bliskie położenie od polskiej granicy, a także wygodny sposób dojazdu do tego miasta (autokary, pociągi, samoloty) sprawiają, że do Berlina przyjeżdża wielu turystów i pracowników z Polski.

Berlin oferuje wiele atrakcji historycznych, ze względu na jego długą i różnorodną historię. Miasto liczy 12 dużych dzielnic, które różnią się między sobą swoją charakterystyką – dzięki tej różnorodności miasto jest w stanie spełnić wszystkie wymagania turystów oraz mieszkańców.

5 miejsc, które warto zwiedzić w Berlinie

Berlin to bez wątpienia miasto muzeów, w całym mieście jest ich aż 175. Najważniejszym kompleksem jest Wyspa Muzeów, położna na wyspie na rzece Sprewa. Tu znajduje się aż pięć muzeów o światowym znaczeniu: Muzeum im. Bodego, Muzeum Pergamońskie, Nowe Muzeum, Stara Galeria Narodowa oraz Stare Muzeum.

Osoby ceniące sobie nieco bardziej współczesną historię, z pewnością będą chciały zobaczyć Muzeum Muru Berlińskiego, które mieści się w budynku przy Friedrichstraße. To dawny posterunek graniczny między NRD a Berlinem Zachodnim.

Najbardziej charakterystycznym obiektem, znanym z wielu widokówek, jest Brama Brandemburska. Została ona zbudowana w latach 1788-1791 na wzór budowli z czasów antycznych. Jej szczyt zdobi kwadryga, czyli wóz zaprzężony w cztery konie, wiozący boginię zwycięstwa Wiktorię. Nazywa się ją także Bramą Pokoju.

Innym, dobrze znanym turystom punktem Berlina, jest Alexanderplatz z wieżą telewizyjną o wysokości 368 metrów, na której znajduje się obrotowa restauracja.

Ulica Unter den Linden to najładniejsza i najbardziej znana arteria miasta, znajdująca się w dzielnicy Mitte. Ma 1,5 kilometra długości i 60 metrów szerokości. Zgodnie z nazwą, porastają ją stare lipy.

Wady i zalety mieszkania w Berlinie

Berlin, jak każde duże miasto, ma swoje wady i zalety. Minusem dla wielu osób może być sama jego wielkość – z pewnością jest to metropolia z prawdziwego zdarzenia - całą aglomerację zamieszkuje ponad 4 miliony osób. Co za tym idzie, powietrze jest dosyć zanieczyszczone, chociaż władze walczą z tym zjawiskiem i do centrum miasta wjazd przysługuje tylko pojazdom nieemitującym nadmiernie dwutlenku węgla.

Niewątpliwym atutem wybrania Berlina jako miejsca pracy, jest jego bliskość od granicy Polski (około 70 kilometrów). Podróż z Polski do Berlina nie stanowi problemu dzięki różnorodnym środkom transportu, takim jak autobusy, pociągi czy samoloty.

Miasto posiada bogatą ofertę kulturalną, odbywa się tu wiele koncertów, jest mnóstwo kin czy teatrów. To również dobre miejsce do robienia zakupów, ponieważ ilość sklepów i galerii handlowych jest imponująca. Dzięki dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej i podmiejskiej można w łatwy sposób dojechać w każde miejsce – są to bez wątpienia główne atuty zamieszkania tutaj.